< Zpět

Pretty Yende: Jeden z vrcholů Janáčkova máje

27.května 2014
Mladá, krásná, skvěle zpívající a skromná. Kdo byl včera večer v Divadle Antonína Dvořáka, ví o čem je řeč. Kdo nebyl, může litovat, že přišel o vystoupení, které asi již nikdy nezažije.

Vidět a poslouchat sotva 29 letou jihoafrickou sopranistku Pretty Yende na počátku její hvězdné kariéry totiž v budoucnu logicky nebude možné. Už to bude navždy „jen“ velká hvězda a nikoliv začínající skromná dívka, kterou okouzlil svět opery. Pokud však bude silnou osobností a i ve hvězdných výšinách světového operního nebe jí zůstane pokora, se kterou nyní tak zjevně a neokázale přistupuje ke svým pěveckým výkonům i ke svým posluchačům, všichni ji budou navždy milovat. Pretty Yende včera večer nadšené diváky okouzlila šesti nepřehlédnutelnými skutečnostmi. Úžasným hlasem, talentem, krásou, výběrem písní, zmiňovanou pokorou a láskou k tomu, co dělá a také souhrou s klavíristou Michelem d´Elia, který jí doprovázel. Na včerejším vystoupení byli jako jedno tělo a duše.  

V úvodu koncertu atraktivní sopranistku představil pražský moderátor vážné hudby, Jiří Vejvoda: „Pretty Yende ke zpěvu přivedla náhoda. V rádiu ve škole uslyšela úryvek z opery, přiběhla za učitelkou, aby se jí zeptala, co je to za krásnou hudbu, a jestli se to dá naučit. Pretty Yende houževnatostí a pílí později naplnila svůj sen. Proslavila se v newyorské metropolitní opeře, kde vystoupila původně jako záskok, roli se naučila za týden a když vstoupila na pódium, hrůzou na jevišti upadla. Přesto zazpívala úžasně a dočkala se ovací vestoje. Dnes je sólistkou milánské opery La Scala.“

Ostravský koncert se skládal ze 14 písní rozložených do čtyř částí - italských, francouzských, španělských a amerických písní a na závěr i tří přídavků. Šlo o promyšlený dramaturgický záměr, každá ze skladeb byla jiná a diváci si pochutnávali na jedinečné písňové hostině. Rossini, Bellini, Donizetti, Bizet Poulenc, Delibes, Giménez nebo Herbert patří mezi skladatele, jejichž písně večer zazněly, a které má Pretty Yende nepochybně ráda. Zpívala tak samozřejmě a lehce. Bez jediného váhavého tónu, přitom je zcela jistě za těmito výkony skryta velká dřina.  

Diváci na závěr Pretty Yende z pódia nechtěli pustit, opakovaně skandovali vestoje. Jediným účinným argumentem i momentem k ukončení koncertu byl příslib následné autogramiády ve foyer divadla. Na ní Pretty Yende opět zazářila. Dlouhé řadě nadšených obdivovatelů i s klavíristou ochotně podepisovali všechny programy. Jihoafrická sopranistka se s lidmi fotila a některé z nich dokonce spontánně objímala a děkovala jim za jejich zájem. Lidé byli nadšení a kromě Pretty Yende hlasitě děkovali i organizátorům festivalu, že se jim podařilo tuto úžasnou umělkyni pro festival získat.

 

Kontakt:

Mgr. Petr Bohuš,                                               

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

 

DSC_7558
DSC_7558
DSC_4484
DSC_4484
DSC_4418
DSC_4418
DSC_7664
DSC_7664
DSC_2359
DSC_2359
DSC_2353
DSC_2353