< Zpět

Hudba Hradní stráže a Policie České republiky poprvé v Ostravě

26.května 2014
Jediný profesionální orchestr na území České republiky, který se věnuje koncertní činnosti včera vpodvečer vystoupil v Domě kultury města Ostravy. Vidět a především vyslechnout si naživo 60 ti členný dechový orchestr v koncertním sále je příležitost, která se naskytne jen výjimečně. O dechovce máme většinou zkreslené představy. Hudba Hradní stráže s nimi rozhodně nemá nic společného.

Slyšet velké živoucí dechové těleso, jak hraje moderní skladby světových autorů, je zkušenost, kterou zná zřejmě málokdo. Jde o jedinečný a pro méně zasvěcené i překvapivý zážitek. V sále Domu kultury v Ostravě krásné chvíle prožilo na 200 posluchačů. Hudba Hradní stráže zahrála skladby pěti českých skladatelů. Některé z nich uctívají na celém světě, tři dokonce pocházejí z Moravskoslezského kraje.

„Hrají je všichni. Jazzmani, symfonici v USA, Japonsku. Jen v Čechách a v Evropě je téměř neznají. Například Václav Nelhýbel z Polanky nad Odrou. Velký skladatel i člověk. Po válce utekl před komunistickou revolucí. Mluvil devíti jazyky a muziku chytil za správný konec. Živil se komponováním, vycházel z lidových písní, Lašska, starých českých chorálů. Jeho kompoziční styl je stejně vrstevnatý jako u Janáčka. Každý part má smysl, celek dává význam. Ve světě jsou mladí lidé jeho hudbou nadšení,“ říká v přestávce koncertu dirigent Hudby Hradní stráže Václav Blahunek. „Trefil se do díry na trhu, komponoval lehčí, ne tak náročnou, ale přesto kvalitní hudbu. Ve světě Nelhýbla interpretují častěji než Janáčkovu Synfoniettu.To se u nás vůbec neví.“  

Dalšími rodáky, jejichž skladby zazněly na včerejším koncertu pojmenovaném „To nejlepší z české dechové symfonické hudby“ byli Josef Matěj z Brušperka a Evžen Zámečník z Frýdku – Místku. Zážitek vyslechnout si rodáky Janáčkova kraje v interpretaci prestižního mnohačlenného pražského dechového tělesa. Posluchači se odměnili vděčným potleskem, orchestr přídavkem. 

 

Většina návštěvníků se ihned poté přesunula do divadelního sálu Domu kultury města Ostravy. Od pátku po norském souboru Bergen Barokk s pradávnými písněmi Francie a Anglie a sobotním vystoupení Collegium Marianum se Zelenkovými Lamentacemi to byl na letošním Janáčkově máji již třetí koncertní počin v interpretaci staré hudby. Na programu byla poloscénická verze Myslivečkovy opery Montezuma, kterého jako skladatele kdysi uctíval i sám Mozart.  Opera je politickým dramatem o posledním aztéckém panovníkovi, které vypráví o konfliktu mezi pohanskou kulturou a křesťanskou civilizací. Myslivečkovo dílo ztvárnili soubor Czech Ensemble Baroque Orchestra s dirigentem Romanem Válkem a šesti pěveckými sólisty v autentické interpretaci na dobové nástroje v italském jazyce a s českými titulky.

„Mozart o Myslivečkovi psal jako o mistru skladateli, jemuž by se rád vyrovnal. Díky dnešní autentické interpretaci dochází k znovuobjevování děl, která jsou v tomto pojetí velmi svižná, virtuózní a živá.  

Zvuk klasicistních nástrojů je totiž jiný. Ty soudobé jsou natolik odlišné, že jimi v podstatě nejde splnit zvukový a estetický ideál, kterého chtěli docílit tehdejší skladatelé. Kdysi se hrálo na střevové struny, používaly se jiné smyčce a také konstrukce houslí byla odlišná. Dnes zvuk strun převažuje nad zvukem nástroje. Tehdy se mnohem více využívalo rezonance nástroje. Výsledkem je jinak znělý orchestr. Navíc muzikanti nemají v notách zapsané všechno, mají tak volnost k improvizaci,“ vysvětluje dirigent Roman Válek.

To, co každého muselo na včerejším koncertě zaujmout, byl zcela určitě jiný zvuk. V klasicistním orchestru slyšíte každý nástroj. Posluchači byli překvapeni, jak je hudba živá a strhující. Tolik překrásného zpěvu během jediného večera jsem dlouho neslyšel,“ potvrdil jeden z návštěvníků, hudební historik a pedagog Ivan Měrka.

 

 

Mgr. Petr Bohuš,                                               

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

 

DSC_7491
DSC_7491
DSC_7553
DSC_7553
dirigent Václav Blahunek
dirigent Václav Blahunek
sólista Petr Čihák
sólista Petr Čihák
DSC_7631
DSC_7631
Jakub Burzynski
Jakub Burzynski
DSC_7305
DSC_7305
DSC_7311
DSC_7311
Marie Fajtová
Marie Fajtová
Michaela Šrůmová
Michaela Šrůmová
Roman Válek
Roman Válek