< Zpět

Jeden z nejlepších evropských souborů Collegium Marianum vystoupil v Kravařích

25.května 2014
Janáčkův máj se v sobotu přesunul na Hlučínsko. V kravařském kostele sv. Bartoloměje vystoupil soubor Collegium Marianum, který se věnuje interpretaci hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.

Na koncertě nazvaném Krása českého hudebního baroka zazněly překrásné a zvukově jedny z nejoriginálnějších výtvorů barokní literatury vůbec, Lamentace proroka Jeremiáše ZWV 53 významného hudebního tvůrce českého vrcholného baroka, Jana Dismase Zelenky. Zelenkovo dílo dodnes uchvacuje svou kvalitou, opravdovostí a myšlenkovou hloubkou. Takový byl i včerejší koncert na tyto skladby v České republice jednoho z mála výrazně profilovaných profesionálních souborů.

Na 150 posluchačů se hudebnímu tělesu i špičkovým sólistům Markétě Cukrové (contraalto), Heinrichu Gernotovi (tenor) a Mariánu Krajčíkovi (bas) odměnili vděčným potleskem, kterým si vyžádali i neplánovaný hudební přídavek. V závěru všem přítomným, účinkujícím i organizátorům poděkoval starosta Kravař Andreas Hahn, jenž na koncertem převzal záštitu.

Přednes skladeb v novogotické chrámové lodi s bílou renesanční věží z první třetiny 16. století umocňovalo také deset velkoformátových fotografií se sakrální tématikou mezinárodně uznávaného fotografa Jiřího Turka. Jeho práce byly instalovány na stojanech v popředí po bocích hudebního tělesa tak, aby na ně viděli všichni návštěvníci koncertu při poslechu citově rezonujících skladeb.

Fotografie byly výhradně pro tento koncertní okamžik zapůjčeny z výstavy z cyklu U nás, na které je zachycena jedinečná atmosféra mikroregionu Západ Hlučínska. Výstavu můžete v dalších dnech až do 30. června navštívit v prostorách barokního zámku v Kravařích. 

 

 

Mgr. Petr Bohuš,                                               

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

DSC_7399
DSC_7399
DSC_7405
DSC_7405
DSC_7421
DSC_7421
DSC_7464
DSC_7464