< Zpět

Norský Bergen Barokk

25.května 2014
Norský Bergen Barokk a velvyslanec Norska přijeli na zámek do Hradce nad Moravicí

Včera, v pátek 23. května proběhl druhý koncert Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Organizátoři opět chválili vysoký zájem o koncert. Do Červeného zámku přišlo na 300 posluchačů, sál byl tak zaplněn téměř do posledního místa. Vysokou návštěvnost i přes překrásný slunný podvečer kvitoval také Jens Eikaas, norský velvyslanec v Praze, který koncert zahajoval společně s ředitelem festivalu Jaromírem Javůrkem.  

Na zámku v Hradci nad Moravicí letos v rámci Janáčkova máje zazněla hudba staré Anglie a Francie v podání předního norského souboru Bergen Barokk. Ve světě vážné hudby působí tento soubor již 20 let, založen byl v roce 1994. Kromě anglických a francouzských skladeb se specializuje také na starou hudbu Německa a Itálie. Původní tvorbu norští umělci interpretují na původních nástrojích, zobcových flétnách, teorbě, což je velká basová loutna s dlouhým krkem, barokní kytaře, viole da gambě a cembalu. Atmosféru někdejších skladeb v souboru umocňuje pěvecké umění sopranistky Mony Julsrud.

Vystoupení norských umělců proběhlo v ucelených 80 minutách programu, se zjevnou pokorou ke skladbám celkem devíti francouzských a anglických skladatelů, jež zaznívaly v původním provedení někdy v kratších, jindy delších celcích a někdy i opakujících se motivech. Milé a romantické byly také názvy některých skladeb, například Káva ve skle s ovocnou šťávou Nicolase Berniera, Kněžouři a kněžourky Francoise Couperina či Sladší než růže Henryho Purcella.

 

Mgr. Petr Bohuš,                                               

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

ředitel festivalu a norský velvyslanec
ředitel festivalu a norský velvyslanec
Bergen Barokk
Bergen Barokk
sopranistka Mona Julsrud
sopranistka Mona Julsrud