< Zpět

Janáčkův máj přiveze zvučná jména i do Opavy

10.května 2013

Slovní spojení: Janáčkův máj každoročně láká do Ostravy, už dávno neplatí. Tradiční festival klasické hudby, který se těší mimořádné pozornosti interpretů z celého světa, má přesah i za hranice moravskoslezské metropole. V letošním roce zavítá také do Českého Těšína, Kravař, Ludgeřovic, Příbora a Opavy.

„Jsem opravdu rád, že se nám daří plnit koncerty nejen na domácí půdě, ale také mimo Ostravu. Dokonce bych řekl, že v menších městech jsou vstupenky vyprodány mnohem rychleji. Zájmem o klasickou hudbu je přímo pověstná Opava. Nedivím se. Obzvlášť letos, kdy do tamního Slezského divadla přijede nejaktivnější dirigent své generace Emmanuel Villaume, aby 26. května společně se Slovenskou filharmonií zahrál koncert s názvem Hudební pozdravy sladké Francie,“ uvádí ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Emmanuel Villaume řídil hudební tělesa nejzvučnějších jmen – od Královského filharmonického orchestru přes Lyrickou operu v Chicagu, pařížskou Opéra Bastille až po symfonické orchestry v Utahu, Quebecu nebo třeba Los Angeles. Od roku 2009 je šéfdirigentem Slovenské filharmonie. Pro svou premiéru na Janáčkově máji nastudoval Valčíky noblesní a sentimentální Maurice Ravela a Symfonii d moll Cesara Francka. Jak řekl pro hudební portál muzikus.cz, spolupráce se Slovenskou filharmonií si velmi váží: „Byl jsem ihned dojat jejich muzikálností a závazností. Jejich energie jde daleko za nutné minimum…,“ vyjádřil se francouzský dirigent.

Pozdravení ze sladké Francie nabídne v opavském divadle také houslista Augustin Dumay, jeden z posledních představitelů velké klasické tradice, zejména její francouzské větve. Dumay vystupuje jako sólista v neprestižnějších koncertních síních, účinkuje na proslulých festivalech a také diriguje renomované orchestry. Posluchačům se představí Koncertem pro housle a orchestr Ĺubici Salamon – Čekovské a rapsodií Tzigane pro housle a orchestr Maurice Ravela.

 

Tamara Vrla

PR, mediální zástupce

Mobil:  733 529 899, 604 832 036

E-mail: tamara.vrla@seznam.cz