< Zpět

Laureáti GENERACE uvádějí své skladby na Janáčkově máji

5.dubna 2013

Soutěž skladatelů do třiceti let GENERACE má v Ostravě dlouhou tradici. Poprvé se konala v roce 1975 a od té doby zaznamenala mimořádné úspěchy i mnohé změny. K nejznatelnějším jednoznačně patří zvýšení renomé tohoto projektu, jehož organizátorem je společnost Janáčkův máj o.p.s. GENERACE je totiž určena pro talentované autory nejen z České republiky, ale i ostatních zemí Visegrádské čtyřky, tedy také z Polska, Slovenska a Maďarska.

Soutěžní porota má každý rok velmi těžkou úlohu - vybrat nejlepší z nejlepších. A ani letos tomu nebylo jinak. Přední skladatelé a hudební pedagogové Milan Báchorek, Hanuš Bartoň

Ivan Kurz, Vít Zouhar z České republiky, Alexander Lasoń z Polska, Jevgenij Iršai ze Slovenska a Maďar László Tihányi posuzovali 46 kompozic 31 autorů. Na konci března konstatovali, že soutěž si udržuje stále vysokou úroveň a zvláště v kategorii do třiceti let je vzácně vyrovnaná. „Shodli jsme se na tom, že GENERACE má nezastupitelnou funkci pro mladé skladatele. Vzhledem k trvajícímu zájmu ze všech zúčastněných zemí doporučujeme, aby pokračovala i v následujících letech. Málokdy se člověk setkává v životě s věcmi jednoznačně pozitivními. GENERACE do této kategorie nesporně patří! Považoval bych za hřích, takřka smrtelný, kdyby se tato kulturní hodnota a kvalita měla rozplynout v jakési prázdnotě současného světa,“ řekl významný hudební skladatel a pedagog AMU Ivan Kurz, mimochodem vítěz 1. ročníku GENERACE, který do obecného povědomí nejširší veřejnosti vstoupil filmovou hudbou k televizním seriálům Panoptikum města pražského a Četnické humoresky.

Z rozhodnutí soutěžní poroty i tentokrát vzešel požadavek, aby vítězné skladby byly provedeny v rámci dalších festivalových ročníků Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. „Večer 29. května zazní vítězná skladba loňského ročníku Baden – baDen – badEn Jakuba Polaczyka z Polska a o den později uvedeme v rámci koncertu Housle v proměnách staletí oceněnou skladbu soutěže z roku 2011 - Sinfoniettu Petry Machkové,“ uvedl ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek s tím, že v následujících letech se festivaloví posluchači mohou těšit na zajímavá setkání s tvorbou nejúspěšnějších autorů roku 2013.

V kategorii do 21 let zvítězil Laczkó Bálint (Maďarsko) se skladbou Voyage 17 – Phases of the Night a Siva. Druhou cenu získal Maciej Bałenkowski (Polsko) s Melodies and rythms coming from the depths of the forest a jako třetí skončil Jiří Slabihoudek (ČR) se skladbou Tři trochu delší momenty.

V kategorii do 30 let si z Ostravy odváží 1. cenu Máté Bella (Maďarsko) za Visions a Tanulmány. Martin Wiesner (ČR)  - Smyčcový kvartet č. 2 B dur, Jan Dřízal (ČR) - Na křídlech vážky a Bohuslav Jelen (ČR) - Fantasia coloristica získali 3. cenu. 

Generací prošel značný počet mladých autorů. Naprostá většina laureátů se zařadila mezi přední reprezentanty hudební kultury nejen v České republice. Pravdou zůstává, že účastníci letošního soutěžního ročníku stojí teprve na začátku své umělecké cesty a až čas ukáže, nakolik jejich díla obstojí. (tam)

 

Tamara Vrla

PR, mediální zástupce

Mobil:  733 529 899, 604 832 036

E-mail: tamara.vrla@seznam.cz