< Zpět

Kravaře nejsou vůbec daleko. Capilla Flamenca míří na Janáčkův máj

15.března 2013

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj doporučuje i letos návštěvy koncertů v obzvlášť zajímavých místech, třeba v Kravařích. Toto město je známé především golfovým hřištěm a také zámkem, kde se konají mimo jiné tradiční vánoční trhy či jarmark, kam se sjíždějí lidé z širokého okolí. Kravaře jsou ovšem i pravidelným hostitelem jednoho z festivalových koncertů. Jak říká ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek, akusticky vynikající podmínky krásného novogotického kostela sv. Bartoloměje jsou přímo ideální pro vokální umění. Po skvělém mužském sboru z Maďarska, cembalistce Kateřině Chrobokové a sopranistce Dagmar Šaškové nebo loňském vystoupení předního světového souboru středověké duchovní hudby Schola Gregoriana Pragensis a varhaníka Tomáše Thóna rozezní kostel 27. května hudba 15. století.

Skladatel Alexander Agricola není u nás příliš známý, ale pro vývoj nizozemské hudby znamená velice mnoho. Je navíc typickým představitelem tehdejší hudební Evropy. Jeho mše In Myne Zyn zazní v podání nizozemského souboru Capilla Flamenca. Tento název si ansámbl čtyř zpěváků a akordeonisty přisvojil podle slavného souboru působícího na dvoře Karla V. Císař vzal dokonce soubor v roce 1517 s sebou na cestu do Španělska, aby ho doprovodil jako živoucí polyfonie. Současní flanderští umělci získali za svou autentickou interpretaci řadu prestižních ocenění,“ říká J. Javůrek.

Festivalový výlet do Kravař je pro příznivce klasické hudby jedním z letošních bonbónků. Netrpělivé vyhlížení, až se zazelená tráva, nemusí zdaleka souviset jen s touhou vyrazit po dlouhé zimě s golfovými holemi na green. Neméně lákavá je pozvánka na koncert Janáčkova máje do kostela sv. Bartoloměje.

 

Tamara Vrla

PR, mediální zástupce

Mobil:  733 529 899, 604 832 036

E-mail: tamara.vrla@seznam.cz