< Zpět

Sen Gerontiův - další premiéra na Janáčkově máji

27.února 2013

Stejně jako vysoce navštěvovaná varhanní představení nebo klavírní recitály, patří k Janáčkovu máji i oblíbené vokálně-instrumentální koncerty. Festivaloví posluchači se už setkali s Beethovenovou Mší C dur, Dvořákovou Stabat mater i oratoriem Mojžíš současné autorky S. Bodorové. V letošním roce je pro ně přichystána nemenší hudební lahůdka – celovečerní oratorium Sen Gerontiův anglického skladatele Edwarda Elgara. V podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, Vocal Concert Dresden a Dresdner Kreuzchor půjde 25. května v Multifunkční aule Gong o další z mimořádných festivalových zážitků.

“Moravskoslezská premiéra v anglosaském světě nesmírně populárního díla bude skutečně velkou událostí. V pořadí dvacátý pátý Kantor proslulého drážďanského Kreuzchoru Roderich Kreile přiveze z Drážďan 120 chlapců, kteří společně se sólisty Marlene Lichtenberg, Tomášem Černým, nestárnoucím Richardem Novákem a Janáčkovou filharmonií Ostrava zmíněné monumentální dílo provedou,” říká ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek.

Edward Elgar není v Ostravě autor neznámý, nicméně mezi nejhranější zatím nepatří. Jedno z jeho nejlepších děl – symfonické variace Enigma – provedl v devadesátých letech tehdejší šéfdirigent JFO Dennis Burh. Sólový part Elgarova violoncellového koncertu přednesl Ostravanům na Janáčkově máji populární a ve světě uznávaný anglický violoncellista Steven Isserlis.

Tentokrát půjde o vokálně-instrumentální skladbu, která, ačkoli má v Ostravě velice dlouhou tradici, v posledních koncertních sezonách jako by téměř vymizela. "Sborový zpěv byl v našem regionu vždy na vysoké úrovni. Mnohá amatérská tělesa uváděla i velká a náročná sborová díla. Když v roce 1959 vznikl při Ostravském symfonickém orchestru poloprofesionální Ostravský filharmonický sbor, začala dlouhá řada uvádění kantát a oratorií. V poslední době se jim příliš prostoru nedostávalo, ale díky Svatováclavskému hudebnímu festivalu a Janáčkovu máji se opět k posluchačům v kraji vrací,” uvádí J. Javůrek.

O to víc by si vrcholnou skladbu E. Elgara, kterého povýšila anglická královna za jeho umělecký přínos Anglii do šlechtického stavu, neměli milovníci klasické hudby nechat ujít!

 

Tamara Vrla
PR, mediální zástupce
Mobil:  733 529 899, 604 832 036
E-mail: tamara.vrla@seznam.cz