< Zpět

Martin Kasík: Janáček odmítal hudbu jako pouhou hru

30.května 2013

Festivalový koncert 29. května byl veskrze janáčkovský. A kde jinde má Janáček znít, než na Janáčkově máji, v Janáčkově konzervatoři.

„Neznám skladatele, který by napsal tolik schválností pro žesťové nástroje jako Janáček v Capricciu pro klavír levou rukou a dechový orchestr. A když má znít náš Janáček, pak za klavírem nemůže být nikdo jiný než Martin Kasík, absolvent Janáčkovy konzervatoře, který je zde jako doma,“ řekl Jaromír Javůrek a pozval na pódium mistra slova, herce Stanislava Šárského. Ten svým sametovým hlasem uvedl Capriccio a Concertino. „Mám velmi osobní vztah k Janáčkovi.  Před představením jsme si o něm povídali s panem dirigentem a je naprostá pravda, že Janáčkova muzika je stručná a nutí zabývat se obsahem, protože každé seskupení not nese své sdělení,“ uvedl Šárský.

Ve světě uznávaný klavírista Martin Kasík se narodil nedaleko Hukvald: „Vyrostl jsem na Janáčkově folkloru. Člověk se nesmí při hře soustředit jen na své pocity, ale na to, aby hudbu posílal dál. A dnes večer vzájemná komunikace s lidmi v sále zafungovala bezvadně. Janáček se vždy snažil, aby byla jeho hudba zabodnuta v krvi a životě. Velmi intenzivně usiloval o rozeznívání hlubokých tónů duše. Odmítal hudbu jako pouhou hru. Skládal těžce, stále přepisoval, škrtal... Chtěl prostě vyhmátnout to podstatné a důležité.“

Ne náhodou zazněly v sousedství skladeb Leoše Janáčka také Pribautki Igora Stravinského. Odborníci totiž nalézají mezi oběma autory určitou podobnost ve smyslu pro hudební humor, zkratku a lidovou inspiraci. Říkadla, veselé písničky pro střední hlas a osm nástrojů provedla další úspěšná absolventka konzervatoře Simona Mrázová, která velmi úzce spolupracuje se soudobými skladateli Milanem Báchorkem a Pavlem Helebrandem.

Bez zajímavosti není, že také mladý Marek Prášil, který řídil Instrumentální soubor Filharmonie Brno, studoval na ostravské konzervatoři a dnes působí jako dirigent Národního divadla moravskoslezského. (tam)

 

Tamara Vrla 
PR, mediální zástupce
Mobil:  733 529 899, 604 832 036
E-mail: tamara.vrla@seznam.cz

Martin Kasík
Martin Kasík
Simona Mrázová
Simona Mrázová
Marek Prášil
Marek Prášil
Instrumentální soubor Filharmonie Brno
Instrumentální soubor Filharmonie Brno