< Zpět

Básník klavíru se vrátil na Janáčkův máj

29.května 2013

Na recitál světoznámého amerického pianisty Garricka Ohlssona byly vstupenky během velmi krátké doby vyprodány. V úterý 28. května se v sále Domu kultury města Ostravy přidávala další řada židlí. Někdejší vítěz Chopinovy klavírní soutěže ve Varšavě je v Ostravě velmi populární a nebyl zde poprvé. V roce 2007 si svou brilantní interpretací Rachmaninova klavírního koncertu pod taktovkou Libora Peška získal sympatie všech posluchačů, o tři roky později pak uchvátila jeho nesentimentální hra Chopinových skladeb. Ačkoli amerického klavíristu proslavila zejména interpretace právě Chopina, jehož všechna klavírní díla natočil, je stejně tak geniální, když hraje Beethovena (pro zajímavost - za 3. album z kompletu všech Beethovenových sonát pro Bridge Records získal Grammy), Liszta i Schuberta.

Ohlsson je vybaven nejen mimořádnými technickými dispozicemi, ale také neuvěřitelnou elegancí a noblesou projevu. V první půlce ostravského koncertu zahrál Beethovenovu sonátu D dur a Schubertovu Fantazií C dur zvanou Poutník. Jak sám před pár dny pro Hospodářské noviny uvedl: „Beethovenova sonáta Pastorální je mimořádně lyrická. Není bouřlivá ani hrdinná, je to takový Beethoven v něžném schubertovském kabátě. Naopak Schubertova Fantazie je extrémně triumfální. Když tyto dvě skladby zahrajete po sobě, zní to, jako by si oba skladatelé vyměnili role. Jako by si jeden vzal oblek toho druhého.“

Klavírní recitál Garrick Ohlsson uzavřel dvěma skladbami Ference Liszta, které hraje v poslední době velmi často. Šlo o Funérailles – tragické dílo a Mefistův valčík v téměř zběsilém tempu, ten je považován za vrchol pianistické ekvilibristiky, mnohdy na hranici hratelnosti.

Obecenstvo přijalo Garricka Ohlssona s obrovskou vřelostí a vyžádalo si hned dva přídavky. Potlesk nebral konce a vzkaz byl víc než jasný: Na shledanou zase v Ostravě, Mistře! (tam)

 

 

Tamara Vrla
PR, mediální zástupce
Mobil:  733 529 899, 604 832 036
E-mail: tamara.vrla@seznam.cz

Garrick Ohlsson
Garrick Ohlsson
klavírní recitál
klavírní recitál
Garrick Ohlsson
Garrick Ohlsson