< Zpět

Dívka podle mého gusta v Kravařích okouzlila

28.května 2013

V kostele sv. Bartoloměje byla 27. května uvedena nejznámější mše rodáka z Gentu Alexandra Agricoly s názvem In myne zyn, v překladu Dívka podle mého gusta. Program v pořadí šestého koncertu Janáčkova máje, který tentokrát zavítal do Kravař, doplňovaly improvizace na Agricolovy skladby v podání belgického vokálně-instrumentálního souboru Capilla Flamenca. Svůj název vypůjčil od sboru dvorské kapely císaře Karla V. Důraz repertoáru klade na franko vlámskou hudbu, tolik blízkou jejich mateřské holandštině.

Kostelem zněly vedle čtyř mužských hlasů také efektní tóny akordeonu. Tento netradiční a zároveň originální nástroj posluchače mile překvapil. Jak uvedl pro muzikus.cz umělecký vedoucí Dirk Snellings, který nakonec nemohl přijet ze zdravotních důvodů, od změny doprovodu očekával větší atraktivitu a rozšíření zvukových  možností. „Vím, vypadá to dost divně, ale uvědomme si, že akordeon je polyfonní nástroj, který může najednou hrát více hlasů než jeden a ve své artikulaci a dynamických možnostech se více blíží pěvci než třeba varhany. Myslím, že to bude šarmantní změna, když necháme zvukový vjem akordeonu kontrastovat s lidským hlasem.“ A jeho slova se naprosto potvrdila.

Belgičané Marmix De Cat (kontratenor), Tore Denys (tenor), Lieven Termont (baryton), Matthew Gouldstone (bas) a Philippe Thuriot (akordeon)  se postarali o nevšední zážitek - posluchači Janáčkova máje měli příležitost slyšet nezapomenutelnou interpretaci dávno zapomenuté hudby. (tam)

 

 

Tamara Vrla
PR, mediální zástupce
Mobil:  733 529 899, 604 832 036
E-mail: tamara.vrla@seznam.cz

koncert v kostele v Kravařích
koncert v kostele v Kravařích
Capilla Flamenca
Capilla Flamenca
akordeonista Philippe Thuriot
akordeonista Philippe Thuriot
publikum v Kravařích
publikum v Kravařích