< Zpět

Hudební pozdrav sladké Francie

27.května 2013

Festivalový víkendový program byl zcela mimořádný - v pátek Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra s nádherným provedením Čajkovského 5. symfonie v Domě kultury města Ostravy, v sobotu grandiózní celovečerní oratorium Sen Gerontiův Edwarda Elgara v promyšlené, vysoce duchovní interpretaci Dresdner Kreuzchor, Janáčkovy filharmonie Ostrava, sólistů Tomáše Černého, Richarda Nováka a Marlene Lichtenberg pod taktovkou Rodericha Kreileho, v neděli pak po mnohaleté přestávce Slovenská filharmonie ve Slezském divadle v Opavě. Hlediště sice nebylo posluchači zcela zaplněno, ale to neubralo na skvělé interpretaci francouzské hudby.

Orchestr řídil šéfdirigent Emmanuel Villaume. Slovenské filharmoniky strhl k maximálnímu výkonu, který překonal i poněkud suchou divadelní akustiku. Ravelova hudba zněla plnou paletou barevných odstínů a dynamických nuancí, Franckova symfonie byla vystavěna a provedena ve zvukově opojných plochách a kontrastních celcích.

Houslista Augustin Dumay je považován odborníky za jednoho z posledních tzv. staré školy. Ředitel festivalu Jaromír Javůrek uvedl: „Nosný tón, bezchybná technika…  Slyšeli jsme skutečně výjimečné provedení Ravelovy rapsodie Tzigane. Přesvědčivá interpretace výrazně prospěla festivalové premiéře houslového koncertu Ĺubici Čekovské. Ačkoli je napsán současnými výrazovými hudebními prostředky, je posluchačsky velice vděčný a naznačuje cestu, kterou by se dnes skladatelé mohli ubírat.“

Opavské publikum dalo svým dlouhotrvajícím potleskem jednoznačně najevo, že se mu další festivalový koncert Janáčkova máje skutečně líbil. 

 

Tamara Vrla 
PR, mediální zástupce 
Mobil:  733 529 899, 604 832 036 
E-mail: tamara.vrla@seznam.cz

Slovak Philharmonic Orchestra
Slovak Philharmonic Orchestra
A. Dumay and E. Villaume
A. Dumay and E. Villaume
Augustin Dumay
Augustin Dumay
Emmanuel Villaume
Emmanuel Villaume