< Zpět

Oratorní večer - jedním slovem: krásný

26.května 2013

Sen Gerontiův anglického skladatele Edwarda Elgara otevřel 25. května dveře do jiného světa. Multifunkční aulou Gong znělo jedno z nejposlouchanějších a nejmilovanějších oratorií uváděných na světových pódiích.

Sólisté Marlene Lichtenberg (alt), Tomáš Černý (tenor), Richard Novák (bas), stodvacetičlenný chlapecký sbor Dresdner Kreuzchor, komorní sbor Vocal Concert Dresden, ostravští filharmonici, stejně jako Roderich Kreile u dirigentského pultu byli silnou a monumentální skladbou jakoby uhranuti. Závěrečné tóny oratorního večera vháněly posluchačům slzy do očí.

Společný projekt Janáčkova máje a Dresdner Festspiele sklidil nekonečný aplaus konsternovaných posluchačů. Moravskoslezská premiéra v anglosaském světě nesmírně populárního díla byla skutečně velkou událostí. Oratorium bylo zkomponováno podle básně kardinála Newmana a tvoří jej série lyrických a dramatických epizod velmi sugestivně znázorňujících odchod starého muže ze světa.

Velkolepý koncert fascinoval posluchače už před týdnem v Drážďanech, v publiku byli i ti, kteří neváhali přijet do Ostravy, aby si ho poslechli ještě jednou. Sen Gerontiův se každopádně zapsal k dalším neobyčejným a strhujícím festivalovým večerům.

 

Tamara Vrla
PR, mediální zástupce
Mobil:  733 529 899, 604 832 036
E-mail: tamara.vrla@seznam.cz

Dresdner Kreuzchor a Janáčkova filharmonie
Dresdner Kreuzchor a Janáčkova filharmonie
Janáčkova filharmonie Ostrava
Janáčkova filharmonie Ostrava
Roderich Kreile
Roderich Kreile
sólisté M.Lichtenberg a T.Černý
sólisté M.Lichtenberg a T.Černý
závěr večera
závěr večera