< Zpět

Druhý večer Janáčkova máje patřil Davidu Popperovi

22.května 2013

 

Koncertu ke 170. výročí narození a 100. výročí úmrtí skladatele a violoncellisty Davida Poppera vévodila impozantní hra na violoncello. Postarali se o to nejlepší čeští interpreti Dominika Weiss Hošková, její otec Jiří Hošek a Jiří Hanousek. Za klavír usedl mladý pianista Ivo Kahánek.

„Nemám rád monotematické večery, ale ten dnešní koncert byl v lecčems výjimečný. David Popper byl geniálně nadané zázračné dítě. Ještě v průběhu studií veřejně vystupoval a v osmnácti letech absolvoval řadu svých violoncellových koncertů. Usadil se v Budapešti a působil tam déle než čtvrt století. V rodné Praze se na něj bohužel tak trochu zapomnělo,“ uvedl ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek.

„Až dnes se snažíme splatit dluh jedné z největších legend, na které stojí pilíře romantické violoncellové virtuozity,“ řekl Jiří Hošek, který je pokládán za nejvýraznější postavu interpretačního umění současnosti.

Jako houslisté mají svého Paganiniho, tak cellisté mají svého Davida Poppera. A Ostravané byli jediní, vedle posluchačů podzimního koncertu v pražském Rudolfinu, kteří měli možnost slyšet 21. května ve Vítkovickém zámku jeho Requiem pro tři violoncella, Uherskou rapsodii, Tanec elfů, Suitu pro dvě violoncella nebo Koncertní polonézu pro violoncello a klavír.

Podle J. Hoška nemůže Requiem pro tři violoncella hrát jen tak někdo s někým. „Všichni tři jsme se ve svém hudebním životě setkali s profesorem Milošem Sádlem, ať už na soukromých lekcích nebo přímo na Hudební fakultě AMU. Takže se dá říct, že máme stejný hudební styl, podobný způsob interpretace. A věřím, že je to slyšet.“ (tam)

 

Tamara Vrla
PR, mediální zástupce
Mobil:  733 529 899, 604 832 036
E-mail: tamara.vrla@seznam.cz


 

 

Dominika Weiss Hošková
Dominika Weiss Hošková
Jiří Hošek
Jiří Hošek
Jiří Hanousek
Jiří Hanousek
Hoškovi
Hoškovi
Ivo Kahánek
Ivo Kahánek