< Zpět

Kotková Hana

Odborná kritika označuje houslistku Hanu Kotkovou jako výraznou pokračovatelku tradice české houslové školy.

Na housle začala hrát jako pětiletá a po absolutoriu ostravské Konzervatoře pokračovala ve studiu na AMU v Praze u Josefa Vlacha, Jiřího Nováka a Ivana Strause.  Zúčastnila se mistrovských kurzů ve Výmaru u Wolfganga Marschnera, a dále u Josepha Gingolda v americkém Greensboro v rámci Eastern Music Festival.  V roce 1990 byla přijata na Mezinárodní akademii Yehudi Menuhina ve švýcarském Gstaadu, kde se dále zdokonalovala u Alberta Lysyho, zatímco v Laussane sbírala zkušenosti na mistrovských kurzech u Pierre Amoyala. Po ukončení studií se rozhodla usadit ve Švýcarsku, poblíž Lugana. Spolupracovala na řadě koncertů s předními českými i švýcarskými orchestry, zejména s Orchestra della Svizzera Italiana, kde byla určitý čas i koncertním mistrem.

V roce 1997 se stala laureátkou mezinárodní soutěže Pražské jaro (získala druhou cenu, když první nebyla udělena). V letech 2000 – 2003 byla členkou Smetanova tria, kde spolupracovala s klavíristkou Jitkou Čechovou a violoncellistou Janem Páleníčkem. Vystupovala sólově na nejvýznamnějších festivalech v České republice, od r. 2003 pravidelně hostuje na festivalu soudobé hudby Ostravské dny, kde už uvedla premiéry několika houslových skladeb a koncertů.

Koncertuje po celé Evropě (Dánsko, Francie, Itálie, Turecko, Švédsko a Švýcarsko) a nahrává pro evropské rozhlasové stanice.  Vystupuje často s anglickým pianistou Simonem Mulliganem, s nímž poprvé koncertovala v Rudolfinu v roce 1996 u příležitosti 80. výročí Menuhinova narození.  Jako sólistka vystupovala spolu s Albertem Lysym a Yehudi Menuhinem v Evropě i USA.  V Luganu byla pozvána klavíristkou Marthou Argerich k účasti na festivalu Martha Argerich Project spolu s Michailem Pletnevem, Iljou Zilbersteinem a Renaudem Capuçonem. V r. 2005 reprezentovala Českou republiku sólovým vystoupením se Symfonickým orchestrem FOK na světové výstavě v japonském Aichi. V r. 2011 debutovala v newyorské Carnegie Hall.

Nahrála CD s kompletem Sonát pro sólové housle Eugena Ysaÿe (vydavatelství Forlane, Paříž), který byl také nahrán pro švýcarskou televizi.  Česká televize natočila její portrét v dokumentárním pořadu režiséra Jana Mudry.

Hraje na vzácné italské housle Gagliani z r. 1775 i na moderní nástroj, který pro ni zhotovil v r. 1996 pražský houslař Jan B. Špidlen.

 

 

Termíny koncertů interpreta