< Zpět

Slovenská filharmonie

Byla založena v r. 1949 a při jejím uměleckém zrodu stály dvě významné osobnosti mezinárodního hudebního života - Václav Talich (1949 - 1952) a Ľudovít Rajter (1949 – 1976). Na uměleckém profilování orchestru sa podíleli další šéfdirigenti - Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Libor Pešek, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha a Aldo Ceccato. V letech 1991 - 2001 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Slovenské filharmonie Ondrej Lenárd. V sezóně 2003/2004 působil jako umělecký ředitel instituce Jiří Bělohlávek. V r. 2004 se stal šéfdirigentem Vladimír Válek, kterého od září 2007 vystřídal Peter Feranec. V r. 2009 se šéfdirigentem stal francouzský dirigent Emmanuel Villaume, zároveň v Slovenské filharmonii působí od roku 2007 jako stálý hostující dirigent Leoš Svárovský a od sezóny 2011/2012 i Rastislav Štúr.
Z množství hostujících dirigentů je třeba uvést osobnosti světového jména jako Claudio Abbado, Petr Altrichter, Karel Ančerl, Serge Baudo, Roberto Benzi, Sergiu Celibidache, James Conlon, Oskar Danon, Christoph von Dohnányi, Vladimir Fedosejev, János Ferencsik, Mariss Jansons, Neeme Järvi, James Judd, Dmitrij Kitajenko, Ken Ichiro Kobayashi, Kiril Kondrašin, Franz Konwitschny, Zdeněk Košler (kterému na základě dlouholeté úspěšné spolupráce Slovenská filharmonie roku 1996 udělila čestný titul šéfdirigenta in memoriam), Alain Lombard, Fabio Luisi, Jean Martinon, Kurt Masur, Sir Yehudi Menuhin, Riccardo Muti, Václav Neumann, Antonio Pedrotti, Alexander Rahbari, Kurt Sanderling, Sir Malcom Sargent, Peter Schreier, Václav Smetáček, Pinchas Steinberg, Ralf Weikert, Carlo Zecchi a mnozí další, ale i skladatelů - interpretů vlastních děl jako Krzysztof Penderecki a Aram Chačaturjan.

Slovenská filharmonie je pravidelným hostem evropských hudebních festivalů (Pražské jaro, Bratislavské hudobné slávnosti, Wiener Festwochen, Brucknerfest Linz, Carinthischer Sommer, Berliner Festtage, Festival de Strasbourg, Warszawska jesień, Athens Festival, Maggio Musicale Fiorentino a Sagra Musicale Umbra). V rámci svých početných zahraničních zájezdů vystoupila v téměř všech evropských zemích, na Kypru, v Turecku, v Japonsku, Jižní Koreji a v USA. Realizovala množství nahrávek pro rozhlas, televizi a hudební vydavatelství OPUS, Supraphon, Panton, Hungaroton, JVC Victor, RCA, Pacific Music, Naxos a Marco Polo.

Termíny koncertů interpreta