< Zpět

Dětský pěvecký sbor Permoník

Koncertní sbor Permoník je pěveckým sborem s dlouhou tradicí. V roce 1966 byl založen  v  Karviné paní  Evou Šeinerovou.

Koncertní sbor Permoník se věnuje  interpretaci sborové literatury pro dětské, dívčí a ženské sbory, nezaměřuje se na úzce vymezený hudební žánr nebo stylové období. Na dramaturgii sboru se výrazně podílejí přední čeští i zahraniční současní skladatelé, kteří mu svěřují k premiérovému provedení své skladby – např.  I. Hurník, J. Jirásek, I. Loudová, J. Vičar, O. Mácha (ČR), A. Fljarkovský, I.V. Katajev, (Rusko), Ofer Ben-Amots (USA), M. Kawasaki (Japonsko). Permoník má také koncerty tematicky zaměřené, např. koncert „S Permoníkem do světa“ – kdy moderátor zábavnou formou přibližuje hudební kulturu vybraných zemí, většinou těch, které Permoník navštívil, „Vlak do Chattanoogy aneb Permoník, jak jej neznáte“ – scénický výlet do světa muzikálů, filmové hudby a jazzu. Koncerty duchovní hudby – Mše, Alleluja, Ave Maria různých skladatelů. Permoníci také zpívají  skladby inspirované lidovými písněmi slezskými, moravskými, českými a slovenskými.

Sbor se snaží přinášet posluchačům doma i v zahraničí dobré umění, radost a pohodu. To již ocenili návštěvníci koncertů od Švédska po Řecko, od Anglie po Rusko, stejně jako čtyřikrát japonští posluchači ve Fuji a Shizuoce, návštěvníci koncertů v Číně a opakovaně v USA. Koncertní sbor Permoník je absolutním vítězem své kategorie nejstarší evropské soutěže v Llangohlennu (Wales). Dalším velkým úspěchem Koncertního sboru Permoník je také  druhé místo v mezinárodní soutěži pěveckých sborů  v jihokorejském Pusanu v roce 2007 a v srpnu 2008 se sbor stal absolutním vítězem v mezinárodní pěvecké soutěži v Carmathenu (Wales). Na mezinárodní pěvecké soutěži "Zpívající svět 2009" v Petrohradu získal sbor titul Laureát soutěže a na 11. ročníku mezinárodní  soutěže pěveckých sborů ve slavném Lincolnově centru  v New Yorku (rok 2010) sbor získal absolutní vítězství. V roce 2011 v Sydney získal zlaté pásmo. Na 13. ročníku mezinárodní soutěže pěveckých sborů v Carnegie Hall v New Yorku 2013 sbor opět získal 1. místo. Koncertní sbor Permoník rovněž účinkoval na prestižním mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro 2004, na Mezinárodních harfových dnech v Praze a na hudebním festivalu Janáčkův máj (naposledy v r. 2000).

Sbor spolupracoval s mnoha českými orchestry - např. Pražským filharmonickým orchestrem FOK, opakovaně s Janáčkovou filharmonií Ostrava, a komorním orchestrem Leoše Janáčka, s orchestrem Gustava Broma, TOČRem, Pražským studentským orchestrem a s mnoha světoznámými dirigenty jako např. D. Burkh (USA), Jin Wang (Čína), P. Turnovský (Rakousko), J. Chvála, O. Trhlík, P. Altrichter, L. Mátl, P. Šumník (ČR).

Velká část  dosavadní vokální tvorby Koncertního sboru Permoník  je zachycena  na 15 CD, 1 2CD nosičích a na 1 DVD.

Sbor stále diriguje Eva Šeinerová, hlasovou poradkyní je Martina Juríková, na klavír doprovází Hana Šobrová a prezidentem sborového studia Permoník je pan Ivan Šeiner.

Termíny koncertů interpreta