< Zpět

Český filharmonický sbor Brno

Patří k nejužší světové špičce.  Dirigenti, orchestry a sólisté, s nimiž sbor doposud spolupracoval, se o něm vyjadřují v superlativech. Kritika oceňuje kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků. Český filharmonický sbor Brno vystupuje na evropských prestižních festivalech i významných koncertech, vždy dokáže uchvátit vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním.

 

Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala, autor sto osmdesáti skladeb, který se sbormistrovské a dirigentské činnosti věnuje padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, loni pak za dlouholetou uměleckou činnost Cenu města Brna v oboru hudba.

 

Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně na devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty.

 

Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění: V roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny – Echo Klassik za  Nejlepší soubor roku 2007 (provedení Brucknerových motet) a Nahrávka roku 2007 za Lisztovo oratorium Christus. V roce 2008 byla nahrávka skladby Paula von Klenaua  Die Weise von Liebe und Tod des Cornetts Christoph Rilkenominována na prestižní dánskou cenu Danish P2 Music Prize v kategorii symfonická nahrávka roku. Nahrávka skladby B. A. Zimmermanna Requiem für einen jungen Dichter  získala v roce 2009 cenu německých kritiků – Preis der Deutschen Schallplattenkritik. Ocenění sbírá sbor i na jiných kontinentech - japonský hudebně-kritický časopis Geijutsu Disc Review  mu v září 2011  udělil za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ohodnocení Tokusen.

 

Termíny koncertů interpreta

pátek 2. června 2017 19:00, Opava, kostel sv. Václava