< Zpět

Markéta Cukrová

Mezzosopranistka Markéta Cukrová je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby. Pro svou všestrannost a citem pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20.století. Dlouhodobé úspěchy v interpretaci staré hudby jí přinesly spolupráci s renomovanými domácími i zahraničními orchestry (La Risonanza, Mala Punica, Collegium 1704, Collegium Vocale Gent, Göttingen Festival Orchestra, Collegium Marianum, Ensemble Tourbillon) s nimiž se podílela na více jak dvaceti nahrávkách. 

S velkým ohlasem se setkaly její interpretace raného písňového repertoáru za doprovodu kladívkového klavíru z děl mistrů přelomu 18/19 století (Haydn, Tomášek, Berlioz). Zájmu evropské odborné veřejnosti se těší loňská nahrávka 8 italských árií Jana Dismase Zelenky, uskutečněná spolu s Ensemble Tourbillon pro německé vydavatelství Accent.

Markéta se vedle rozsáhlé koncertní činnosti věnuje i divadelní práci. Za roli Dardana v Handelově opeře Amadigi di Gaula v roce 2012 obdržela nadšené kritiky a následnou pozvánku k samostatnému recitálu na handelovském festivalu v německém Göttingenu. Následovala pozvání českých scén do inscenací oper Bohuslava Martinů (Hry o Marii, Juliette) a Henryho Purcella (Dido a Aeneas). Za roli královny Dido v letošní sezóně obdržela vynikající kritiky. V nadcházející sezóně ji čeká role Biancy v Brittenově Znásilnění Lukrécie, role Peregrina v Lásce na dálku finské skladatelky Kaiji Saariaho a Dámy Ragondy v Rossiniho opeře Hrabě Ory.

Termíny koncertů interpreta

středa 31. května 2017 19:00, Dům kultury města Ostravy společenský sál