< Zpět

Jiří Rožeň

Dirigent Jiří Rožeň se narodil v roce 1991 v Praze. V současnosti je asistentem šéfdirigenta Thomase Dausgaarda a Donalda Runniclese u BBC Scottish Symphony Orchestra a zastává pozici Leverhulme Conducting Fellow na Royal Conservatoire of Scotland v Glasgow. Je také stipendistou německého programu na podporu špičkových dirgentů nastupující generace - Dirigentenforum.

Je finalistou prestižních dirigentských soutěží - Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award 2015, díky které debutoval na Salcburském festivalu s Cameratou Salzburg a Donatella Flick LSO Conducting Competition 2014, při které vystoupil v Barbican Hall s London Symphony Orchestra.

V sezóně 2016/17 debutoval např. s Českou filharmonií, Filharmonií Brno a Karlovarským symfonickým orchestrem.Dále bude debutovat na festivalu Janáčkův Máj s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Lawrencem Brownleem a se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Jiří také bude aktivní účastník mistrovských kurzů u Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam a Daniele Gattiho.

Orchestry, které měl možnost například dirigovat: Česká filharmonie, London Symphony Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Royal Flemish Philharmonic, Musikkollegium Winterthur, PKF-Prague Philharmonia, Hamburger Symphoniker, WDR Sinfonieorchester Köln, Royal Scottish National Orchestra, Lucerne Festival Academy Orchestra, Filharmonii Brno, Bremer Philharmoniker, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Orchester der Musikalischen Komödie Leipzig, Filharmonii Hradec Králové, Talichovu komorní filharmonii, Bad Reichenhaller Philharmonie, Orchestr plovdivské opery, Red Note Ensemble, Royal Conservatoire of Scotland Symphony Orchestra.

Aktivně se účastnil mistrovských kurzů u Bernarda Haitinka, Jukka-Pekka Sarasteho, Petera Eötvöse, Edo de Waarta, Davida Robertsona, Brada Lubmana, Jormy Panuly, Johanesse Schlaefliho, Markuse Poschnera, Martina Siegharta a Jiřího Bělohlávka.

Jeho velkým zájmem je soudobá hudba a znovuobjevování málo hraných děl.

V roce 2016 dirigoval koncert Chopin Gala s PKF-Prague Philharmonia, asistoval T. Dausgaardovi na festivalu BBC PROMS v Londýně a Donaldu Runniclesovi na Edinburgském festivalu. Úspěšně debutoval na 71. ročníku MHF Pražské jaro s PKF-Prague Philharmonia a flétnistou Yubeenem Kimem. V Glasgow provedl operu The Bear Williama Waltona a Mavru Igora Stravinského. Také vystoupil s BBC SSO, RCS Symphony Orchestra a Red Note Ensemblem.

V roce 2015 asistoval např. D. Runniclesovi u BBC SSO při přípravě na zahajovací koncerty sezóny v Glasgow, Edinbourghu.

V roce 2014 vystoupil na festivalu International Klangspuren Ensemble Modern Academy v Innsbrucku, byl vybrán na Festival Manifeste v Paříži a také měl svůj operní debut s Ravelovým L ́enfant et les sortilegès za doprovodu Hamburských symfoniků.

V roce 2013 měl jedinečnou možnost dirigovat Turangalîla Symphonie Oliviera Messiaena na Lucerne Festival v rámci Lucerne Festival Academy.

V roce 2012 nastudoval a provedl premiéru soudobé německé opery Svena Daiggera Eine Kluge Else na Brücken – Festival für Neue Musik v Rostocku

Jiří studoval dirigování na Hochschule für Musik und Theater Hamburg u Ulricha Windfuhra, Zürcher Hochschule der Künste u Johannese Schlaefliho, Universität Mozarteum u Dennise Russella Daviese, Hanse Drewanze, Karla Kampera, Jorge Rottera a na Pražské konzervatoři u Hynka Farkače, Miriam Němcové a Miroslava Košlera. Jeho současným mentorem je Garry Walker.

 

Ukázky nahrávek: 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRT29qADe2FTw9NXQ8hltDHR

Termíny koncertů interpreta

úterý 30. května 2017 19:00, Dům kultury města Ostravy společenský sál