< Zpět

Leoš Svárovský

Leoš Svárovský vystudoval obory flétnu a dirigování na AMU v Praze (obdržel cenu rektora AMU) u renomovaného prof. Václava Neumanna, jako jeho poslední student. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle v Praze jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 jej Herbert von Karajan pozval ke spolupráci s George Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na „SommerFestSpiele Salzburg“.

Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování na AMU v Praze, studium oratorního a kantátového dirigování. V roce 2012 se habilitoval v Brně na JAMU a je docentem.

Od začátku své kariéry působil jako šéfdirigent vynikajících českých a slovenských orchestrů: Komorní opera Praha (1985-7), Janáčkova filharmonie Ostrava (1991-93), Státní filharmonie Brno (1991-95), Sinfonietta Žilina (1995-2000), u téhož orchestru od 2010 jako hlavní hostující dirigent, Komorní filharmonie Pardubice (1997- 2009), Orchestr baletu Národního divadla Praha (2001-02), Státní opera Praha (i umělecký ředitel, 2003-05). Např. Donizetti Lucie z Lammermoor, Prokofjev Popelka, Dvořák Rusalka, a premiéry Janáček Káta Kabanová, Gounod Faust a Markéta, v Národním divadle v Praze Glazunov balet Raimonda op. 57.

 

Od jara 2014 se stal šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie, a čestným členem Filharmonie Brno.

Leoš Svárovský je pravidelně zván na podia mnoha významných hudebních festivalů jak v Českém republice, tak i v zahraničí.

Leoš Svárovský je prezidentem mezinárodního hudebního festivalu Emy Destinové v Českých Budějovicích, oblíbeným hostujícím dirigentem na festivalu Smetanova Litomyšl, v Českém Krumlově, na Janáčkově Máji, Velikonočním festivalu duchovní hudby v Brně a na MHF  Petra Dvorského v Jaroměřicích.

Uvedl světovou premiéru českého autora Slavomíra Hořínky Koncert pro housle se sólistkou Sophií Jaffé a Českou filharmonií v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Brno.

Pravidelně vystupuje na prestižním Rheingau Musik Festival, kde společně  s Filharmonii Brno a Českým filharmonickým sborem Brno uvedli Massenetovu Máří Magdalenu, Dvorákovo a Verdiho Requiem, monumentální oratorium Franze Liszta Christus, Berliozovo Rome a Julietta. 2015 jej čeká závěrečný koncert s Dvořákovou Stabat mater v Bazilice Eberbach u Wiesbadenu.

Byl hostem i na dalších mezinárodních hudebních festivalech jako jsou Europäischen Wochen Passau, Aspekte Salzburg, George Enescu Festival Bucarest, Colorado Musik Festival, Settimane di Ascona, Bratislavské hudební slavnosti a další.

 

V minulých sezonách dirigoval a spolupracuje se všemi českými a moravskými orchestry, SOČR, PKF, ČF, FOK, FB, ČNSO, MPO, JFO, KF Pardubice, Filharmonii B. Martinů a další.  Společně s Filharmonii Brno se vrací po velkých úspěších na turné v Japonsku (2011, 2013, 2015), dále i se Slovenskou filharmonií (2015, 2014, 2012), PKF v Sýrii, Symfonický orchestr Českého rozhlasu na jeho turné v SRN, i Českou filharmonií na jejich turné po USA.

Spolupracuje s mnoha zahraničními orchestry, jmenujme alespoň Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Staatskapelle Dresden, Beethoven Orchester Bonn, Stuttgarter Philharmoniker,

Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Residentie Orkest den Haag, RTL Symphony Orchestra Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Radio Symphonie Orkest Utrecht, The Colorado Music Festival Orchestra, Zagreb Philharmonic Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Presidential Symphony Orchestra Ankara,  Dortmunder Philharmoniker, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Maltská filharmonie, Arménská filharmonie a další.

V říjnu 2011 debutoval Symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského v Moskvě, se kterým jej váže dlouhodobá spolupráce, a vystoupí v ČR i v Praze v březnu 2015.

Během své kariéry vystoupil se sólisty Josefem Sukem, Rudolfem Firkušným, Václavem Hudečkem, Igorem Ardaševem, Igorem Oistrachem, Stefanem Vladarem,V. Pikajzenem, Davidem Geringasem,V. Ortizem, G. Opitzem, Dianou Damrau, Hakanem Hardenbergerem, Katjou Ricciarelli, Miriam Gauci, Kurtem Rydlem, Sergejem Larinem, Nicolou Martinuccim, Evou Randovou, Dagmar Peckovou, Petrem Dvorským, Ljubou Orgonášovou, Rudolfem Buchbinderem, Alfonsem Kontarskim, Leilou Josefowicz, Christianem Polterou, Fazilem Sayem, U. Ughi,  Xavierem de Maistre, Sophií Jaffé, A. Korobeinikovem, Giovannim Belluccim, Ch. Margiono, S. Kovatschwitch, Daniell de Niese, Sumo Jo,  Dai Miyata a dalšími po celé Evropě, USA, Kanadě, Jižní Americe, Japonsku a v Koreji.

 Discografie Leoše Svárovského obsahuje více než 24 CD u různých firem v ČR, SRN, USA, Japonsku, Slovensku a Francii (Panton, Suptaphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic).

Termíny koncertů interpreta

pondělí 22. května 2017 19:00, Dům kultury města Ostravy společenský sál