< Zpět

Jiří Vejvoda

Jiří Vejvoda, lounský rodák žijící od mládí v Praze, vystudoval obor překladatelství a tlumočnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Absolvoval roku 1976 diplomovou prací na téma Próza Johna Updika v překladech do češtiny. Poté působil do r. 1983 jako tlumočník ve svobodném povolání.

Od roku 1981 publikoval titulní rozhovory se slavnými osobnostmi v časopisu Mladý svět (Elton John, Tina Turner, Donovan, ale také Miroslav Žbirka, Peter Nagy, Zuzana Kronerová atd.). Jako publicista a moderátor začal spolupracovat s Československým rozhlasem (od r. 1983) a Československou televizí (od r. 1985). Pro rozhlas připravoval a uváděl pořady jako Dobré jitro, Mikrofórum či 3x60 a to stereo. Na obrazovce Československé televize uváděl cykly Hudební aréna a Studio mladých. Vydal své první knížky: antologii světových písničkářů Víc než jen hlas (spoluautor František Novotný), cestopis Města z jiného těsta či knížku rozhovorů s československými hvězdami rocku a popu Nárok na rock.

V letech 1990 a 1991 moderoval každotýdenní Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem; byl rovněž zvláštním zpravodajem tehdejšího Československého rozhlasu z oficiálních zahraničních cest hlavy státu. Od r. 1990 do r. 2000 spoluuváděl (s Otou Nutzem) rozhlasové talk show Káva u Kische; výběr  nejlepších rozhovorů byl vydán ve třech stejnojmenných svazcích.

Ve druhé polovině 90. let se stal ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha při České televizi. S festivalem spolupracuje dodnes jako moderátor veřejně přístupných prezentací premiérových televizních pořadů ze světa i z domova či odborných diskusí za přítomnosti zástupců Evropské vysílací unie a dalších institucí. Poté byl šéfredaktorem Týdeníku Rozhlas, od r. 2002 šéfproducentem uměleckých pořadů a soutěží Českého rozhlasu a od r. 2004 do r. 2010 ředitelem stanice Český rozhlas 2 – Praha. V březnu 2014 jej Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zvolila v tajném hlasování členem Rady Českého rozhlasu. V květnu téhož roky jej pak členové Rady zvolili, opět v tajném hlasování, místopředsedou a tiskovým mluvčím tohoto kontrolního orgánu média veřejné služby. Od r. 2014 je Jiří Vejvoda členem Poradního sboru ombudsmana Českého olympijského výboru a od r. 2015 členem Rady akademiků Akademie klasické hudby České republiky.

Vyšly mu další autorské publikace, např. výběr z rozhlasových reportáží Svět uprostřed týdne či kniha rozhovorů Život se slepou bohyní, a také překlady z angličtiny jako antologie Toulky světem umění anebo příběh Nelsona Mandely a dalších spoluvězňů na Robben Island, nazvaný Víc než jen hra. V roce 2015 vyšla v nakladatelství Radioservis knížka Jiřího Vejvody o rozhlasech všech kontinentů, nazvaná Co vysílá svět.

Od r. 1995 dosud uvádí významné koncerty, například několik crossover turné s Lucií Bílou, Evou Urbanovou, Karlem Gottem, Petrem Dvorským, Helenou Vondráčkovou a Štefanem Margitou anebo zahajovací a závěrečné večery Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov či MHF Janáčkův máj anebo tzv. aftertalks, diskuse s umělci po koncertě, v rámci MHF Dvořákova Praha. Pro MHF Smetanova Litomyšl spolupřipravil a uváděl r. 2014 komponovaný koncert Na krásném modrém Dunaji. Moderuje též slavnostní události, například k výročí vzniku Československa v Rudolfinu nebo setkání prezidentů Visegrádské čtyřky či udělování Státních cen za literaturu a další umělecké obory. Často své moderování kombinuje s tlumočením především z a do angličtiny. Pro Českou televizi uvádí přímé přenosy i záznamy, např. od r. 1994 nepřetržitě Novoroční koncerty z Vídně.

Rádio Classic FM vysílalo v letech 2011 až 2014 každotýdenní cyklus pořadů pod názvem Planetární předplatné, který J. Vejvoda připravoval a moderoval. Do Týdeníku Rozhlas přispívá od r. 2010 články s mediální tématikou, ale také však rozhovory s hvězdami operního nebe jako Placido Domingo či  José Carreras.

Roku 2011 obhájil na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích rigorózní práci z mediologie na téma Výchovné a vzdělávací funkce veřejnoprávního rozhlasu.

Manželkou Jiřího Vejvody byla v polovině 90. let 20. století operní pěvkyně Dagmar Pecková. Dodnes je rozvedený, ale 5. 2. 2015 se jeho nynější partnerce narodila dcera Ester Vejvodová.

Termíny koncertů interpreta

pondělí 22. května 2017 19:00, Dům kultury města Ostravy společenský sál
neděle 28. května 2017 10:00, Vítkovický zámek
úterý 30. května 2017 19:00, Dům kultury města Ostravy společenský sál
pátek 9. června 2017 19:00, Dům kultury města Ostravy společenský sál