< Zpět

Patricia Janečková

Patricia Janečková (1998) je Slovenka žijící od malička v Ostravě, kde studuje operní zpěv na Janáčkově konzervatoři pod vedením sopranistky Evy Dřízgové-Jirušové.

V roce 2014 se stala jako šestnáctiletá absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě. Získala tak stipendium na letních pěveckých kurzech v italském Arezzu 2015, pořádaných Evropskou hudební akademií, kde pracovala pod vedením věhlasného barytonisty La Scaly Renato Brusona.

První kontakty s operním jevištěm absolvovala už v devíti letech jako členka Operního studia Divadla A. Dvořáka v Ostravě. Jako desetiletá zvítězila v konkurzu ostravské Janáčkovy filharmonie a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem.

V roce 2010 se coby dvanáctiletá stala absolutní vítězkou česko-slovenské televizní soutěže Talentmania.

Poprvé samostatně koncertovala v roce 2011 v Bratislavě s orchestrem Viva musica! pod taktovkou Oskara Rószy (videozáznam koncertu vyšel téhož roku na jejím prvním CD/DVD albu).

Patricia má za sebou řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (Starry Night Vídeň, Junge Talente der Klassik Klosterneuburg (Rakousko), Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského Jaroměřice nad Rokytnou, Festival Terras Sem SombraGrândola (Portugalsko), operní festival Smetanova Litomyšl,festival Les musicales de Louvergny (Francie), Operné gala 2015, Kežmarok (Slovensko), Talentinum 2016, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016. 

V roce 2015 dostala příležitost debutovat na dvou operních scénách na Slovensku (Státní divadlo Košice – Figarova svatba/Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna/Pamina).

V roce 2016 absolvovala několik velkých koncertů v České republice: Novoroční koncert ve vídeňském stylu s Janáčkovou filharmonií Ostrava, koncert Filmových melodiíFilharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně. S tímto orchestrem vystoupila rovněž na Mezinárodním hudebním festivalu Talentinum 2016 pod taktovku japonského dirigenta Chuhei Iwasakiho. S Filharmonií Bohuslava Martinů se zúčastnila Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově 2016 s programem „Filmová hudba: Ennio Morricone & Luboš Fišer“. Již podruhé účinkovala na Mezinárodním hudebním festivalu Les musicales de Louvergny ve Francii. V září 2016 byla Patricia Janečková sólistkou velkého Benefičního koncertu Charity Ostrava pro tisíc diváků v ostravském Gongu. Záznam z koncertu vysílala ve třech reprízách TV Noe.

V listopadu 2016 se účastnila Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V kategorii Junior získala 3. místo, Cenu Národního divadla Moravskoslezského a Cenu Jana Lucemburského.

Divákům České televize se v únoru 2016 představila v hudebním dokumentu Terra musica http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095218055-terra-musica/416234100031001

Patricia měla doposud příležitost zpívat společně např. s Petrem Dvorským či s Adamem Plachetkou, s nímž nahrála duet „Pa pa pa“ na své první CD (2011), dále se Štefanem Kocánem, Romanem Janálem, Evou Dřízgovou-Jirušovou a dalšími umělci. 

V Čechách a na Slovensku spolupracovala např. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s Českým národním symfonickým orchestrem, s Orchestrem Via Musica! Bratislava, sKomorní filharmonií Pardubice, s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, s Moravskou filharmonií Olomouc, s orchestrem Camerata Janáček, s Ústřední hudbou armády ČR, se Státní filharmonií Košice, s Karlovarským symfonickým orchestrem. 

V roce 2017 čeká Patricii mimo jiné spolupráce se souborem Collegium Marianum na inscenaci Acis a Galatea (G. F. Händel).

Termíny koncertů interpreta

čtvrtek 1. června 2017 10:00, Kulturní centrum COOLTOUR
čtvrtek 1. června 2017 19:00, Kulturní centrum COOLTOUR