< Zpět

Anderson Jay

Basista a skladatel Jay Anderson patří k nejvšestrannějším a nejuznávanějším jazzovým umělcům současnosti. Na kontrabas začal hrát ve dvanácti letech a během školních, středoškolských a vysokoškolských studií získal řadu ocenění v oboru jazzové i klasické hudby. Týden po obdržení bakalářského diplomu na Kalifornské univerzitě již byl členem orchestru Woodyho Hermana a pak vystupoval dva roky s legendární zpěvačkou Carmen McRae.
V r. 1982 přesídlil do New Yorku, kde pokračoval ve vystoupeních a nahrávkách s nejvýznamnějšími jazzovými osobnostmi, k nimž patří Red Rodney & Ira Sullivan, Michael Brecker, Toots Thielemans, Maria Schneider, Bob Mintzer, Michael Franks, Eliane Elias, Bennie Wallace, Lew Tabackin, Steve Khan, Lynne Arriale a Joe Sample.
Je znám svou všestranností a otevřeností k různým hudebním žánrům. Jeho jméno najdeme na více než třech stovkách nahrávek, z nichž “Concert in the Garden” s Maria Schneider Orchestra získal v r. 2004 cenu Grammy za nejlepší album velkého jazzového souboru a v r. 2007 jejich nahrávka “Sky Blue” zase Grammy za nejlepší instrumentální skladbu, “Cerulean Skies”. Spolupracoval i na nejazzových nahrávkách Franka Zappy, Toma Waitse, Michela Legranda i legendárního básníka Allena Ginsberga nebo Grammy oceněném albu Celine Dion “Falling Into You”. Jeho vlastní původní nahrávky “NEXT EXIT a LOCAL COLOR získaly uznání kritiků jak ve Spojených státech, tak v zahraničí.
Vystupoval jako host s Atlanta Symphony Orchestra pod taktovkou dirigenta Roberta Spano nebo s Australian Chamber Orchestra doprovázejícím sopranistku Dawn Upshaw.
Je profesorem jazzové basové hry na Manhattan School of Music v New Yorku.

Termíny koncertů interpreta