< Zpět

Capilla Flamenca

Vokálně instrumentální soubor Capilla Flamenca si svůj název vypůjčil od sboru dvorské kapely císaře Karla V. Když císař v roce 1517 opouštěl Nizozemí, vzal s sebou i své nejlepší hudebníky, aby jej jako „živoucí polyfonie“ doprovázeli na cestě do Španělska. Členové dnešní Capilly Flamency pocházejí především z Flander a jejich cílem je probudit znovu k životu jedinečný, autentický zvuk skvostů ze 14. - 16. století. Vokální jádro souboru (kontratenor, tenor, baryton, bas) doplňují dnes v závislosti na charakteru konkrétního programu také alta capella (konsort dechových nástrojů), bassa capella (strunné nástroje), varhany nebo další hlasy.
Průzračný zvukový profil, který interpretaci polyfonie v podání Capilly Flamency charakterizuje, vychází z dokonalé, tvořivé souhry vokálních i nástrojových složek. S důrazem na propojení historických, textových a technických aspektů polyfonní hudby vytvořil Dirk Snellings ve spolupráci s předními muzikology řadu jedinečných a mnohostranných projektů.
Capilla Flamenca získala četná významná ocenění za přínos v oblasti umělecké a badatelské (Premio Internazionale Il Filharmonico, Cultuurprijs Vlaanderen 2005, Great Prize Hertog van Arenberg 2006) i za bohatou činnost v oblasti nahrávání (např. opakovaně „Prix Choc“ časopisu Le Monde de la Musique, „Diapason d’Or“, „Répertoire10“ nebo „Klara Music Prize 2004).
K pozoruhodným projektům poslední doby patří Hudební zvěrokruh: skvělé spojení hudby 14. (Ars Nova) a 20. (Stockhausen) století z r. 2007 nebo na Gramophone Early Music Award 2011 nominovaná Agricolova Mše In myne zyn.

Obsazení:
Marnix De Cat, kontratenor
Tore Denys, tenor
Lieven Termont, baryton
Dirk Snellings, bas
Philippe Thuriot, akordeon

Termíny koncertů interpreta