< Zpět

Šašková Dagmar

Mezzosopranistka Dagmar Šašková pochází z Rakovníka. Vystudovala sólový zpěv (pěvecká třída Ludmily Kotnauerové), hudební výchovu a psychologii na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2002 získala 2. cenu na Pěvecké soutěži Leoše Janáčka v Brně. V letech 2003-2007 pokračovala ve studiu zpěvu na Janáčkově akademii múzických umění u Mgr. Art. Marty Beňačkové. V červnu 2008 dokončila studium barokního zpěvu v Centru barokní hudby ve Versailles. Ve školním roce 2008-2009 byla stipendistkou francouzské Nadace Nadii a Lili Boulanger, která jí umožnila pokračovat v pěveckém vzdělávání pod vedením Alexandry Papadijakou v repertoiru bel canta.
Pěvkyni vždy přitahoval svět tzv. staré hudby. Od roku 2001 se specializuje na loutnové písně a další druhy vokální hudby 17. a 18. století. V září 2009 vytvořili s loutnistou Manuelem de Grangem a hercem Julienem Ciganou projekt písní a textů 17. století o víně In Taverna. V květnu 2011 se představili v Bruselu (Palais des Beaux-Arts) s dalším projektem Dove ne vai crudele, dvorské písně francouzských autorů na italské texty.
Jako sólistka spolupracuje se soubory Actéon, Doulce Mémoire, Il Seminario musicale, Le Concert Brisé, Le Concert Lorrain a Sagittarius. Pravidelně připravuje recitály s cembalistkou a varhanicí Kateřinou Chrobokovou.
V říjnu 2008 natočila společně s Centrem barokní hudby ve Versailles a Musicou Floreou „Grands Motets“ Pierra Roberta ve versaillské Královské kapli. V loňské sezóně do její diskografie přibyly dvě nové nahrávky – Madrigaly Johana Hermanna Scheina s ansámblem Sagittarius a Kantáty pro soprán Ditricha Buxtehudeho se souborem Le Concert Brisé. V roce 2011 připravuje nahrávku projektu Dove ne vai, crudele a druhý disk Scheinových madrigalů.
V lednu 2010 ztělesnila roli Corisandy v opeře Jeana-Baptista Lullyho Amadis v divadle Avignon v jižní Francii a Opeře Massy u Paříže pod taktovkou Oliviera Schneebeliho. Se souborem Collegium 1704 v březnu 2010 ztvárnila roli Magdalény v Caldarově oratoriu Maddalena ai piedi di Cristo a účinkovala v h-moll mši J. S. Bacha na francouzském festivalu La Chaise Dieu (Soprán II solo). V září 2010 se ve spolupráci s Musicou Floreou představila v roli Apolla v Händelově opeře Terpsicore v zámeckém divadle Mnichova Hradiště. V červnu 2011 bude představení uvedeno v Zámeckém divadle v Českém Krumlově.

Termíny koncertů interpreta