< Zpět

Zuzana Lapčíková kvintet

V roce 2007 začalo koncertovat seskupení pod jménem Zuzana Lapčíková Kvintet, jež spojilo hudebníky, kteří se již dlouhou dobu úspěšně pohybují na jazzových pódiích a patří ke špičce ve své generaci. Kvintet realizuje repertoár, který vychází z inspirací moravskou lidovou hudbou, poučen o přístupy z hudby soudobé a jazzu. Zásadním momentem jsou silné individuální výkony hudebníků, kteří však spolu výtečně komunikují jako celek.

Jozef Fečo
Pochází z romské muzikantské rodiny a již od dětství byl předurčen k tomu, aby se stal hudebníkem. Velikými vzory mu byli tatínek, vynikající kontrabasista, maminka, mimořádná zpěvačka a především potom dědeček, výjimečně talentovaný houslista a skladatel.
Josef hrál již od čtyř let na kytaru a velmi brzy také na housle. V jedenácti letech je okouzlen cimbálem a zcela se mu začíná věnovat. Okamžitě se stává členem souboru Romale aven imar dživas, se kterým, pod uměleckým vedením svého dědy, procestoval celou Evropu. Ve třinácti letech odcestoval do Budapešti, kde absolvoval mistrovské kurzy u předního cimbálového virtuosa Oskara Ökrese. Po návratu z Maďarska se vrací do rodinné kapely, hledá však širší hudební uplatnění. To ho přivádí ke studiu hry na kontrabas na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, kde v r. 2000 absolvoval v oboru kontrabas a basová kytara.
Během studií na KJJ získává ocenění „Instrumentalista roku 1998“ (Junior Jazz Kutná Hora), spolu s Just friends „Kapela roku 1999“ (Junior Jazz Ústí nad Labem) a „Nejlepší kontrabasista soutěže“ (Krakov, 1999). Od roku 1999 je stálým členem jazzového tria Karla Růžičky. Na české hudební scéně pak spolupracuje s dalšími renomovanými umělci jako Zuzana Lapčíková, Emil Viklický, Milan Svoboda, Felix Slováček atd. S nimi procestoval nejen celou Evropu, ale také Vietnam, Čínu, hrál i s předními jazzmany v USA. Široký hudební záběr Josefa Feča (jazz, funk, pop, soul, folklór) je korunován jeho vlastní kompoziční aktivitou. Zakládá a umělecky vede kapelu Connection, pro kterou také skládá a aranžuje.
Josef Fečo je mimořádně oceňovaným polyvalentním-polyvalentním? hráčem (kontrabas, cimbál, kytara, viola atd.) a jeho všestranná muzikalita je zachycena na mnoha CD nahrávkách (Z. Lapčíková - Strom života, Gipsy Streams - Trny, Jan Hasenohrl - La Parada, Benny Golbin - A Summer End, Karel Růžička - Pierott, Roma Star - Cikánské housle, Ida Kelarová - Etno Fest 2004 a další).

Kamil Slezák
Kamil Slezák se narodil v Olomouci. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, obor bicí nástroje a poté účinkoval v různých jazzových seskupeních na moravské scéně např. Boris Urbánek Band, FMQ a jiných. Od roku 1999 získal angažmá v Moravské filharmonii Olomouc na postu zástupce vedoucího sekce bicích nástrojů a zároveň započal pětileté studium na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni (prof. Fritz Ozmec). V roce 2001 se také stal členem Gustav Brom Big Bandu a jeho spolupráce se rozrostla o další hudební tělesa a sólisty jako např. ČS Big Band Matuše Jakabčice, James Morrison, J.Wigham, JORO, Eva Urbanová, Zuzana Lapčíková, Four Elements, Kind of Mind, Jiří Levíček Trio, Tomáš Veselý Trio, Blue Train aj. Od roku 2007 působí také jako pedagog na JAMU v Brně.

Ondrej Krajňák,
mladý virtuózní klavírista, skladatel, aranžér a interpret se narodil v Levicích. Pochází z hudební rodiny-otec, který ho k hudbě vedl, je profesionální klavírista. Jako šestiletý začal studovat klavírní hru na Základní umělecké škole v Levicích. Od útlého věku se věnoval vážné hudbě a zúčastnil se vícero soutěží, na kterých získal zvláštní ocenění v oblasti vážné hudby.
S jazzem se poprvé setkal v deseti letech, když v rádiu slyšel trio Oscara Petersona. Tato hudba ho natolik fascinovala, že přesvědčil otce, aby ho připravil na přehlídku mladých interpretů jazzové hudby - Jazzový festival Žilina. Tam se představil se svým mladým triem a získal cenu „objev festivalu“. Od tohoto okamžiku se věnuje současně jak vážné tak i jazzové hudbě.
Po absolvování ZUŠ začal Ondrej pod vedením prof. Roberta Ratonviho studovat na Jazzové akademii Erkela Ferenca v Budapešti. V tomto období se zúčastnil jazzové soutěže v Polsku, kde získal zvláštní ocenění. Jako osmnáctiletý reprezentoval školu na soutěži Jazzový klavír v Budapešti, kde vyhrál cenu za sólový projev. Po ukončení studia na Jazzové akademii mu bylo udělené stipendium na prestižní Berklee College of Music v Bostonu, ale rozhodl se tuto nabídku nevyužít.
Ondrej Krajňák je považovaný za jednoho z nejlepších klavíristů na slovenské a české scéně. Na jeho hře viditelný vliv hudebníků jako Oscar Petrson, Gonzalo Rubalcaba, Chik Corea nebo Adam Makovic, z přestavitelů vážné hudby ho ovlivnily Johann Sebastian Bach, Béla Bartók, Frederyk Chopin a Sergej Prokofjev. Podílel se na mnohých projektech ve spolupráci s významnými slovenské i zahraniční scény.

Rostislav Fraš
Narodil se v Ostravě, v letech 1995-2000 absolvoval Konzervatoř J. Ježka. Už během studia začal působit na pražské jazzové scéně. Vedle vlastního kvarteta je členem kapel Hot Line, Zuzana Lapčíková Kvintet, Limited Edition, Bigband Českého rozhlasu, Veleband, CZ/SK Bigband Matůše Jakabčice, Soul Jazz Celebration, Šavle meče a dalších. Příležitostně také spolupracuje s Karlem Růžičkou, Štěpánem Markovičem, Jaromírem Honzákem, Organic Quartetem, ASPM atd. V r. 2004 byl finalistou prestižní soutěžě Internacional Jazz Struggle v polském Štětíně. Vyučuje hru na saxofon a improvizaci na Vyšší odborné škole při Konzervatoři J.Ježka. Používá nástroje zn. Selmer.

Zuzana Lapčíková
Známá virtuosní cimbalistka, osobitá zpěvačka a skladatelka pochází z moravského Slovácka, kde se svojí rodinou žije. Díky rodinnému zázemí se začala hudebně rozvíjet na poli moravské lidové písně a hudby. Na brněnské konzervatoři absolvovala hru na cimbál a etnologii a hudební vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Vyhrála řadu národních soutěží a zúčastnila se mnoha mezinárodních festivalů. Hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, různými komorními seskupeními i orchestrálními tělesy (Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, Tallichův komorní orchestr). Její diskografie čítá přes 35 titulů.
Po sedmnáct let vedla hudební i taneční složky národopisného souboru Včelaran z Bílovic u Uherského Hradiště, se kterým obdržela dvakrát ocenění „Laureát MFF Strážnice“ (1991, 1996) a natočila několik televizních pořadů a CD nahrávek. Věnovala se intenzívně lidovému tanci, choreografii a jeho uvedením na divadelní jeviště. Při muzikantských rozpravách se setkala s řadou zajímavých osobností, Emilem Viklickým, Milošem Štědroněm, Jiřím Pavlicou, Georgem Mrázem, Idou Kelarovou, Josefem Fečem. Od roku 1992 se jako zakládající členka podílí na výběru repertoáru, aranžích, sólové hře a zpěvu v triu Ad Lib Moravia, které je otevřeným seskupením hudebníků kolem jazzového pianisty a skladatele Emila Viklického. V roce 2000 přijala pozvání George Mráze k natáčení CD „Morava“ v N.Y.C. (s Billy Hartem a E. Viklickým). Tato nahrávka se setkala v jazzovém světě s mimořádnou odezvou, když se v prestižním žebříčku deseti nejlepších jazzových nahrávek roku 2001 Jazztitude umístila na pátém místě ve světě. V roce 2002 vystoupila na Pražském jaru jako host George Mráze kde si zahrála i s ostatními členy George Mráz Quartet. V roce 2000 se na jazzových pódiích seznámila s Josefem Fečem a spolu začali rozvíjet intenzívní hudební spolupráci.
Pro svoji otevřenost vůči hudebním podnětům Zuzana Lapčíková překročila hranice folklórního žánru a vstoupila na pole hudby artificiální (barokní, soudobá - od komorních formací až po orchestrální tělesa) a mezižánrových propojení (jazz, soudobá hudba). Významným milníkem na hudební pouti umělkyně se stal rok 2007, kdy iniciovala vznik nového ansámblu „Zuzana Lapčíková Kvintet“.
Mezi její poslední autorské počiny patří kompozice oratoria Orbis pictus na texty Jana Amose Komenského, které zaznělo ve světové premiéře na Mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl v roce 2009.
Po dobu osmnácti let se ve Zlíně a Uherském Hradišti zároveň věnuje pedagogické činnosti. V roce 2007 se stala spoluzakladatelkou Slovácké základní umělecké školy v Uherském Hradišti, kde v současnosti vyučuje hře na cimbál.

Termíny koncertů interpreta