< Zpět

Vasilek Lukáš

Vystudoval obor dirigování na Akademii múzických umění v Praze a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1998–2009 byl sbormistrem Foerstrova komorního pěveckého sdružení, s nímž uskutečnil více než 150 koncertů doma i v zahraničí, natočil dvě CD a získal absolutní vítězství na mezinárodních sborových soutěžích v Klaipedě (Mezinárodní sborová soutěž Stasyse Šimkuse, 2003) a ve Vídni (Mezinárodní sborová soutěž Franze Schuberta, 2006). Za své úspěchy s tímto tělesem obdržel v roce 2005 cenu Unie českých pěveckých sborů „Sbormistr junior“. V této době vykonával také funkci druhého sbormistra operního sboru Národního divadla v Praze a nastudoval s ním řadu operních titulů. Hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru je od roku 2007. Za tuto dobu si získal důvěru sboru a kritické uznání v Čechách i v zahraničí, kde se sborem pravidelně vystupuje.

Vedle nastudování a řízení samostatných koncertů připravuje těleso také k účinkování ve velkých kantátových, oratorních a operních projektech. Spolupracuje při tom s významnými světovými dirigenty, mezi něž patří Daniel Barenboim, Jiří Bělohlávek, Christoph Eschenbach, Vladimir Fedosejev, Manfred Honeck, Nicola Luisotti, Ion Marin, Zubin Mehta, Ingo Metzmacher, Valerij Poljanskij, Carlo Rizzi, Ulf Schirmer či Massimo Zanetti, a se špičkovými orchestry, např. s Berlínskou filharmonií, Českou filharmonií, Mládežnickým orchestrem Gustava Mahlera, Izraelskou filharmonií, Berlínskou i Drážďanskou Staatskapelle a Vídeňskými symfoniky. S Pražským filharmonickým sborem také intenzivně nahrává a zaznamenává výrazné úspěchy, jakými jsou spolupráce na albu „Souvenirs“ Anny Netrebko (Deutsche Gramophon, 2008), natáčení české a světové sborové tvorby pro Český rozhlas a méně známých operních a operetních titulů pro Západoněmecký a Bavorský rozhlas.

V roce 2010 sestavil jazzový vokální ansámbl a připravil jej ke spolupráci s Bobbym McFerrinem při jeho koncertech v České republice. Ve stejném roce založil i komorní sbor Martinů Voices. S tímto profesionálním tělesem se zabývá především interpretací světové sborové literatury 20. a 21. století. Lukáš Vasilek se věnuje také orchestrálnímu dirigování. Koncertoval mj. s Filharmonií Hradec Králové, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Plzeňskou filharmonií a Severočeskou filharmonií Teplice.

Termíny koncertů interpreta

středa 31. května 2017 19:00, Dům kultury města Ostravy společenský sál