< Zpět

Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala

V roce 1960 vznikl na půdě Slovenské filharmonie Slovenský komorní orchestr, při jehož zrodu stál vynikající houslista slezského původu Bohdan Warchal (1930-2000). Od svého založení byl jedním z nejpopulárnějších souborů v oblasti klasické hudby na Slovensku. Pod vedením mistra Warchala se zformoval v předního představitele slovenského interpretačního umění v zahraničí. Odborná kritika vyzdvihovala hlavně propracovanou frázi a měkký barevný zvuk. Těžištěm repertoáru tělesa byla hudba baroka, později i hudba 19. a 20. století, včetně množství premiér slovenských a zahraničních skladatelů. Slovenský komorní orchestr se zúčastnil významných hudebních festival, uskutečnil koncerty na prestižních světových pódiích v Evropě, severní a jižní Americe, Austrálii a Ázii. Spolupracovali s ním významní interpreti – Vladimír Spivakov, Tabea Zimmermann, Miklós Perényi, Anne-Sophie Mutter, Peter Schreier, Bernard Soustrot, Guy Touvron aj. Pro domácí a zahraniční nahrávací společnosti soubor nahrál vice než 100 titulů hudby různých stylových období. Umělecký vedoucí Bohdan Warchal vedl orchestr celých 40 let. Na slavnostním koncertě u příležitosti 40. výročí založení Slovenského komorního orchestru projevil přání, aby se jeho nástupcem stal slezský rodák Ewald Danel, který je uměleckým vedoucím souboru od ledna 2001. Repertoárové těžiště omlazeného tělesa se jemně posunulo ve prospěch romantismu a hudby 20. století. Kromě pravidelných koncertů na půdě Slovenské filharmonie, účinkování na festivalech a koncertních turné v zahraničí orchestr uskutečňuje mnohé mimořádně zajímavé projekty.
Poprvé na Slovensku uvedl kompletní Bachovy Braniborské koncerty a Orchestrální suity. Na svých koncertech postupně uvedl všechny Concerti grossi Georga Friedricha Händla, Arcangela Corelliho a raritní komplet smyčcových symfonií mladého F. Mendelssohna Bartholdyho. Kromě toho uskutečnil koncerty k významným výročím jubilujících skladatelů – Bacha, Dvořáka, Mozarta, Šostakoviče, Suchoně. Výrazný přínos svého zakladatele pro slovenskou hudbu si orchestr každoročně připomíná mimořádným koncertem Hommage á Bohdan Warchal. Orchestr objevil pro slovenské publikum mnohá dosud na Slovensku neuvedená díla světových autorů. Významnou měrou se podílí na uvádění slovenské hudební tvorby, od roku 2001 premiéroval vice než čtyřicet skladeb.
Nedávno si orchestr připomněl 50. výročí založení. Při této příležitosti odehráli několik mimořádných koncertů. Na slavnostním koncertě k 50. výročí prvního koncertu SKO společně vystoupili jeho bývalí, zakládající a současní členové. K výročí uskutečnili také nahrávku CD - Serenády A. Dvořáka a J. Suka, které patří k základnímu repertoáru SKO po celou dobu jeho existence. Výročí bylo věnováno i
úspěšné koncertní turné v Japonsku, kde orchestr uskutečnil 11 koncertů v nejznámějších japonských koncertních sálech. V rámci svých abonentních koncertů orchestr uskutečnil mimo jiné slovenskou premiéru díla Čtvero ročních dob Astora Piazolly a udržuje starou bratislavskou tradici uvádění Haydnových Sedmi posledních slov našeho Spasitele na kříži v Dómě sv. Martina na Květnou neděli. Z iniciativy uměleckého vedoucího Ewalda Danela vznikl také nový cyklus Hudba v chrámech, jehož vyvrcholením bylo mimořádně úspěšné uvedení Händlova oratoria Mesiáš. Pro výjimečný ohlas u publika zazněla tato díla i v koncertní sezóně 2011-2012.

Termíny koncertů interpreta