< Zpět

Pražský komorní orchestr (bez dirigenta)

Pražský komorní orchestr patří mezi čtyři nejstarší komorní orchestry v Evropě. Vznikl v roce 1951 a jeho historie nebyla od té doby nikdy přerušena. Profiloval se jako orchestr tzv. mozartovského obsazení (34 hudebníků), který byl schopný hry bez dirigenta. V začátcích své existence se soustředil především na interpretaci starší české hudby, hudby klasicismu a raného romantismu. Později do svého repertoáru zařadil také skladby 20. století a posléze začal uvádět i zcela nová díla soudobých skladatelů. V současné době má PKO na svém kontě řadu premiér. 

PKO se velmi rychle zařadil mezi nejžádanější hudební tělesa v zemi a již rok po svém vzniku hostoval na tehdy začínajícím festivalu Pražské jaro. Za více než 60 let své existence odehrál mnoho stovek koncertů doma i v zahraničí, příští rok na podzim oslavíme třítisící pětistý koncert orchestru. Zájezdová historie PKO je velmi bohatá: s výjimkou Antarktidy účinkoval na všech kontinentech – celkem v 64 zemích. Vedle evropských turné (při kterých navštívil všechny státy kromě Albánie) absolvoval deset turné po Jižní Americe, šestnáct v USA a Kanadě a devět v Japonsku.

Orchestr spolupracoval s řadou uměleckých osobností zvučných jmen. Z dirigentů to byli např. Sir Charles Mackerras, Václav Neumann či Petr Altrichter. Ze sólistů můžeme jmenovat mezi jinými Maxima Vengerova, Mischu Maiského, Jana Simona, Martina Kasíka, Dagmar Peckovou, Janu Bouškovou, Ivana Ženatého, Ivo Kahánka či Alici Saru Ott.

PKO nahrál bezpočet titulů pro společnosti Supraphon, Denon, BMG, Decca, Telarc a další. V jeho rozsáhlé diskografii nechybí řada významných ocenění, jako je „Zlatá deska Supraphonu“ v roce 1987 za jeden milion prodaných gramofonových desek, „Wiener Flötenuhr“ či „Grand Prix du Disque“ od Académie Charles Cros.

Další informace naleznete na www.pko.cz. Nejčerstvější zprávy o dění v orchestru sledujte na facebookové stránce Prague Chamber Orchestra. 

Termíny koncertů interpreta

pondělí 5. června 2017 19:00, Kravaře, kostel sv. Bartoloměje