< Zpět

Kahánek Ivo

Tento mladý český pianista rychle získává pověst jednoho z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Je znám širokou výrazovou paletou i výjimečnými virtuózními schopnostmi, které uplatňuje v repertoáru od baroka po soudobou hudbu.
V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.). Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č. 4 "Inkantace" Bohuslava Martinů. Koncert živě přenášela televize BBC, rádio BBC a stanice Vltava. Tento kritikou oceněný debut nyní nabízí prestižní vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou též úspěšná vystoupení s orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno a mnoha dalšími.
V roce 2007 nahrál Ivo Kahánek 2 CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina a Miloslava Kabeláče a následně podepsal tříletou smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music. Kromě toho pravidelně nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi. V roce 2008 uskutečnil mj. recitály v Římě a v Tokiu, vystoupení s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka ve Dvořákově síni Rudolfina či nahrávání dalších dvou desek pro firmu Supraphon.
Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě u Mgr. Marty Toaderové a Hudební akademie múzických umění v Praze u prof. Ivana Klánského. Má za sebou také jeden semestr postgraduálního studia na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O´Hory a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kammerlinga, Christiana Zachariase, Alicie de Larocha, Imogen Cooper, Petera Frankla a mnoha dalších. V současnosti působí jako odborný asistent na HAMU a na Fakultě umění Ostravské univerzity. 

Termíny koncertů interpreta